Rower miejski jest bardzo popularnym jednośladem, który skradł serca wielu Polaków. Dobry rower miejski powinien być nie tylko zgrabny i elegancki, ale przede wszystkim wygodny. Można z powodzeniem poruszać się nim po miejskich ścieżkach rowerowych, a tego typu rower pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy i jest ekologiczną alternatywą dla jazdy samochodem.
Jaki powinien być rower do miasta?
Dobry rower miejski często zastępuje dotychczasowe środki transportu, takie jak komunikacja miejska czy własny samochód. Dlatego generalnie użytkownicy chcą, aby zajechać jak najdalej i jak najszybciej przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę na rozmiar kół. Od nich w dużej mierze zależeć będzie prędkość roweru. Średnica powinna wynosić od 559 mm do 622 mm. Należy jednak trzymać się zasady, że im większe koło, tym lepiej. Nie tylko pozwala one na większą prędkość roweru, ale przyczyniają się do poprawy przyczepności do podłoża i pozwalają na lepszą amortyzację wstrząsów, co jest istotne przy nierównych chodnikach i drogach. Nie warto jednak całkowicie odrzucić rowery z nieco mniejszymi kołami. Choć mogą być one wolniejsze, w zamian zapewniają nam lepsze prowadzenie (zwrotność), a ponadto ich dynamika jazdy jest również znacznie lepsza.
Rower miejski – wygodne siodełko
Wygodne siodełko to kwestia bardzo indywidualna, gdyż to, które siodło będzie najlepsze, zależy od indywidualnych potrzeb i anatomii. Wbrew pozorom to nie szerokość bioder, ale odległość kości kulszowych decyduje o tym na którym siodle dana osoba poczuje się najwygodniej. Rowery damskie często mają szersze siodła niż męskie, co wynika przede wszystkim z różnic anatomicznych. Przed dokonaniem zakupu siodełko warto również zwrócić uwagę na jego grubość.